Η «εκδίκηση» του Σολτάνι!

Αφού ο ΠΑΟΚ δεν δέχθηκε γκολ στο πρώτο μισάωρο του αγώνα κόντρα στην Ξάνθη, όταν οι γηπεδούχοι έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί στο 31′ με γκολάρα του Μυστακίδη, τότε πρόκειται για κατόρθωμα ότι δεν πήρε τη νίκη στα Πηγάδια σε ένα ματς που μετά το 30′ κατάφερε να το ελέγξει απόλυτα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν η μοναδική που υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά ο συνδυασμός επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια, το δοκάρι και ο Όλσεν μετέτρεψε το γκολ για τους Ακρίτες σε έναν άλυτο γρίφο, όπως έχει συμβεί στα περισσότερα ματς. Ο Σολτάνι έχασε τα άχαστα, δείχνοντας ότι για ακόμα μία αναμέτρηση θα είναι ο μοιραίος για την ομάδα του.

inner

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, κόντρα στη ροή του αγώνα και αφού είχε ένα δοκάρι, κατάφερε να προηγηθεί χάρη στην γκολάρα του Μυστακίδη στο 31′ και στη συνέχεια έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, αν και η Ξάνθη είχε ακόμα ένα δοκάρι στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου. Στο 57′ ο Αθανασιάδης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να «κλειδώσει» το ματς, χάνοντας γκολ σε άδειο τέρμα από τη μικρή περιοχή και τελικά αυτό στην πορεία του παιχνιδιού το πλήρωσε.

Οι Ακρίτες εκεί που είχαν εξαφανιστεί από το γήπεδο, ξαναχτύπησαν μια και καλή στο 91′. Ο Σολτάνι πήρε την κεφαλιά από το κόρνερ του Τριάδη, νίκησε αυτή τη φορά τον Όλσεν «γράφοντας» το 1-1 και χάρισε έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι μπορούσαν να είχαν θέσει τους δικούς τους όρους.