Ποδαρικό με νίκη επί της Μακάμπι για Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο ποδαρικό στο Top-16 της Ευρωλίγκας, επικρατώντας στο κλειστό του ΟΑΚΑ της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 83-76.

Οι Ισραηλινοί πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 14 πόντους (18-32), όμως με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση οι «πράσινοι» μείωσαν τη διαφορά, φτάνοντας στο ημίχρονο να βρίσκονται στο -4.

Στην Τρίτη περίοδο, η Μακάμπι ξέφυγε ξανά στο με τη διαφορά να φτάνει και τους 10 πόντους, όμως οι πρωταθλητές Ελλάδος αντέδρασαν και πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 70-68.

Το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε, αλλά οι «πράσινοι» με έναν εκπληκτικό Γκιστ (τρομερή τάπα σε κάρφωμα), και τον Σλότερ εκτελεστή με κρίσιμα καλάθια και τη συμβολή του Δημήτρη Διαμαντίδη, πήραν τη νίκη.

Ο Μπατίστα ξεχώρισε με 16 πόντους και οι Σλότερ και Γκιστ με 15, ενώ ο Νέλσον σταμάτησε στους 12 και ο Διαμαντίδης στους 11. Για τους Ισραηλινούς ο Τάιους τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ακόμα 18 πόντους πρόσθεσε ο Λίνχαρτ, όσους και ο Ραντλ (4/6 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76